وکیل طلاق توافقی بدون حضور زوجین (مدارک + هزینه)

طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی

برای گرفتن طلاق توافقی نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسند وجود ندارد و زوجین با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند و جهت انجام طلاق توافقی به طور مشترک در دادگاه خانواده حاضر می شوند و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای صیغه‌ی طلاق توافقی را بنمایند. تمام شرایط مالی و غیرمالی نیز با توجه به توافق زوجین در دادنامه و سند طلاق توافقی منظور می‌گردد مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش، سه ماه از تاریخ صدور است و اگر تا پایان آن مدت طرفین یا یکی از آنها برای ثبت به دفترخانه مراجعه نکند، گواهی طلاق توافقی مذکور از درجه اعتبار ساقط است.

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است، اما در متون قانونی طلاق توافقی تعریف نشده است. در قانون طلاق داریم به نام خلع. در طلاق خلع زن به واسطه كراهتی كه از مرد دارد باید مالی كمتر، معادل یا بیشتر از مهریه خود را به مرد بدهد تا او را راضی به طلاق توافقی كند. قضات دادگاه‌ها طلاق توافقی را به لحاظ قانونی با مواد مربوط به خلع توجیه می‌كنند در طلاق توافقی زن و مرد توافق می‌كنند از یكدیگر جدا شوند و این توافق در حكم دادگاه طلاق توافقی ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌كند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موارد مختلف در طلاق توافقی میتوانید مطالب زیر را مطالعه فرمایید و یا با مشاوران وکیل طلاق توافقی ما تماس حاصل نمایید.

طلاق توافقی

هزینه طلاق توافقی

هزینه های طلاق توافقی به طور معمول شامل مواردی نظیر هزینه ثبت دادخواست، هزینه مشاوره خانواده در دادگاه، هزینه طلاق توافقی در محضر و هزینه یا حق الوکاله وکیل طلاق توافقی می باشد. با توجه به اینکه طلاق توافقی به صورت توافقی بوده، هزینه دادرسی طلاق توافقی برعهده هریک از طرفین است که دادخواست را مطرح می کند و در صورتی که دادخواست از سوی هر دو نفر ارائه داده شود این هزینه طلاق توافقی بین آنها تقسیم خواهد شد.  پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی و تعیین شعبه دادگاه و با توجه به اینکه داوری از طلاق توافقی حذف گردیده و جای آن را مشاوره خانواده گرفته است، واحد مشاوره دادگاه نیز هزینه ای بابت حق مشاوره طلاق توافقی از زوجین دریافت می کند که این هزینه در شهرهای مختلف کشور و مجتمع های خانواده متفاوت می باشد.

طلاق توافقی

مدت زمان طلاق توافقی

در خصوص حضانت فرزند در طلاق توافقی زوجین می توانند توافق کنند که حضانت فرزند زیر 7 سال حتی نوزاد یا بالای 7 سال با پدر باشد یا با مادر، ولیکن سپردن حضانت به پدر و یا مادر مانع ملاقات فرزندان برای آنها نخواهد بود. اگر مادر حضانت فرزند را به عهده بگیرد به طور معمول طبق قانون می توان مبلغی را به عنوان نفقه طفل از پدر فرزند دریافت کند و هر فرزند نیز باید نققه ی جداگانه داشته باشد.

حضانت در طلاق توافقی طبق ماده 41 قانون حمایت خانواده مصوب 1/12/1391 مقرر کرده است: «هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل برخلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکلیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی حق شود، می تواند در خصوص اموری از قبیل حضانت به دیگری، یا تعیین شخص ناظر با پیش بینی صدور نظارت وی با رعایت مصلحت طفل آنچه از تمام مواد استنادی قانونی استنباط می شود خاصه مقررات جدیدتر ملاک در حضانت فرزند در طلاق توافقی چه بعد از طلاق، چه قبل از آن مصلحت طفل است تشخیص آن با توجه به وضعیت زوجین و اوضاع و احوال، با دادگاه است و به صراحت نمی توان گفت که با ازدواج مجدد حضانت از او سلب خواهد شد یا خیر. قانون حمایت از خانواده و قانون مدنی دادگاه در تعیین حضانت باید به مصلحت فرزند نظر داشته باشند و والده تایید شده را برای فرزند انتخاب نمایند اما در مورد حضانت فرزند در طلاق توافقی دادگاه به این موضوع توجهی نمی کند و در آن دخالتی ندارد زیرا که زوجین به صورت توافقی مانند طلاق توافقی می توانند راجع به حضانت کودکان خود تصمیم بگیرند.

در طلاق توافقی زوجین می توانند به انتقال دائم حضانت فرزندشان توافق کنند، یعنی حضانت کلاً به مادر داده شود و پدر فقط حق ملاقات داشته باشد و یا بالعکس این موضوع از نظر قانونی منعی نداشته و به طلاق توافقی طرفین مربوط میشود. در کل موارد فوق الذکر باید در طلاق توافقی مشخص شود در صورتی که بین زوجین موارد دیگری باشد زوجین میتوانند  آن را در توافقات خود بیاورند و در صورت درخواست آنها دادگاه در حکم آن ذکر مینماید، ولی الزامی نمیباشد اما در موارد بالا طلاق توافقی زوجین باید توافقات خود را در دادگاه اعلام نمایند.

طلاق توافقی

طلاق توافقی و مهریه

تصور بیشتر مردم درباره طلاق توافقی این است که بذل و بخشیدن مهریه در طلاق توافقی الزامی است. در حالیکه چنین نیست زیرا وجود طلاق توافقی به معنای بخشیدن مهریه نمی باشد بلکه هرگونه تصمیمی که زن و شوهر در مورد مهریه حین انجام توافقات قبل از طلاق توافقی خود بگیرند، با انجام طلاق توافقی منافاتی ندارد و مهم این است که در مورد مهریه توافقی صورت گرفته باشد که ممکن است زوجه تمام یا قسمتی از آن نسبت به مرد بذل کند. اگر زن بعد از انجام طلاق توافقی مهریه ای را که بذل نموده، طلب نماید اصطلاحاً بدان رجوع به مهریه بذل شده اطلاق می شود که فقط در صورتی امکان پذیر است که زن در عده طلاق توافقی باشد. در این مدت زمان (عده طلاق) زن می تواند به مهریه ای که بخشیده است رجوع کند و دوباره آن را از زوج بخواهد. در این حالت طلاق توافقی از حالت بائن به رجعی تبدیل شده و این امکان برای مرد وجود دارد که در صورت تمایل به همسر خود رجوع کند و دوباره به حالت زوجیت (زن و شوهری) باز گردند.

در صورتیکه زوج متعهد گردد که در زمانهای مشخص مهریه را پرداخت کند در صورت خودداری از پرداخت مهریه، زن می توانند از طریق دادخواست مطالبه مهریه اقدام کند. در صورتیکه زوجه بابت مهریه خود چک یا سند تجاری دیگر را گرفته باشد، در صورت عدم وصول آن در موعد مقرر نیز می تواند از طریق دادگاه مهریه خود را مطالبه کند. در صورت ازدواج مجدد زوجه پس از طلاق توافقی هیچگونه مانعی برای اخذ مهریه قبلی از همسر سابق وجود نداشته و همچنان زن می تواند بعد از طلاق توافقی مهریه خود را دریافت کند.

 

نیاز به مشاوره دارید ؟ ما با شما تماس میگیریم !

 

گروه وکلای رهجویان عدالت  77947264-021